This product is currently not available.
- Order number: 6007074
- EAN 028399270224
- Suggested retail price: 59,95 €
Oogie Boogie the main antagonist of Tim Burton's The Nightmare Before Christmas, strikes a... more
Product information "Disney Traditions / Jim Shore figurine - Oogie Boogie "Gambling Ghoul" 6007074"
Oogie Boogie the main antagonist of Tim Burton's The Nightmare Before Christmas, strikes a sinister pose in this Jim Shore statuette. Resembling a burlap sack filled with bugs, the villain is profusely power hungry and diabolically negligent.
The item is packed in a branded craft box. Unique variations should be expected as the product is hand painted.
| Height: | 19,0 cm |
| Length: | 14,0 cm |
| Width: | 9,0 cm |
| Disney movie: | The Nightmare Before Christmas |
| Charakter: | Oogie Boogie |
| Material: | Stone Resin |
| Year of release: | 2020 |
| Brand: | Disney Traditions |
| Artist: | Jim Shore |
| Manufacturer: | Enesco |
| Article group: | Figurine |
Related links to "Disney Traditions / Jim Shore figurine - Oogie Boogie "Gambling Ghoul" 6007074"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Disney Traditions / Jim Shore figurine - Oogie Boogie "Gambling Ghoul" 6007074"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
NEW
Preorder Now!
NEW
Preorder Now!
NEW
Preorder Now!
NEW
Preorder Now!
NEW
Preorder Now!
Viewed